Appointments

Cadet Officers

S/N Rank Name Class
1 C/2LT Ng Kang Qi 6.18 Patmos
2 C/2LT Lee Ze Quan Joshua 6.01 Antioch
3 C/2LT Naresh Nehru 6.01 Antioch
4 C/2LT Chong Ee Herng 6.16 Macedonia
5 MSG Ong Chong Hean, Isaac 5.18 Colossians
6 MSG Koh Ren Wei Ivan 5.09 Chronicles
7 SSG Murugesh Parthiv 5.02 Exodus
8 SSG Raja Sri Raam 5.09 Chronicles
9 SSG Vijayan S Athithyaa 5.01 Genesis
10 SSG Tan Jin Yong Julian 6.18 Patmos

 

Appointment Holders (Year 4, 2021)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG Tham Kai Wei 4.16 USM (Unit Sergeant Major)
2 MSG Rohan Kumar 4.02 ASM (Assistant Unit Sergeant Major)
3 SSG Mahadevan Sahishnu 4.02 Cadet Leaders CSM (Company Sergeant Major)
4 SSG Kanagaraj Tharun 4.16 Senior Cadets CSM (Company Sergeant Major)
5 SSG Lee Kang Yu Ted 4.05 Junior Cadets CSM (Company Sergeant Major)
6 SSG He Zhengyuan 4.13 Junior Cadets ACSM
7 SSG Coen Lim 4.02 Junior Cadets ACSM
8 SSG Justin Lee Chen Jie 4.01 Senior Cadets ACSM
9 SSG Sean Goh Tze Ern 4.13 Senior Cadets ACSM
10 SSG Yan Ming Xiang Kevin 4.10 Cadet Leaders ACSM
PDS team
1 MSG Rohan Kumar 4.02 PDS IC
2 MSG Tham Kai Wei 4.16 PDS 2IC

 

Past Cadet Officers

S/N Rank Name Year Graduating class
1 C/LTA River Koh Ern Xin 2019-2020 6.07 Ephesus
2 C/LTA Richard Ng Zi Hao 2019-2020 6.08 Galatia
3 C/2LT Woo Zhongwei, Troy Luke 2019-2020 ACJC
4 C/LTA SEAN KHONG JUN CHENG 2018-2019 6.03 Bethlehem
5 C/LTA LEON TAN LI EN 2018-2019 6.11 Iconium
6 C/OFF FASIL MUHAMMED B NOORUL AMIN ALAWDEEN 2018-2019 ACJC
7 C/LTA Ong Ding Chao Benedict 2017-2018 6.04 Cana
8 C/LTA Phillip Ong Kim Hock 2017-2018 6.06 Damascus
9 C/OFF Lim Jia Shen, Arnest 2017-2018 6.01 Antioch
10 C/OFF Mikael Lim Zi Hao 2016-2017 6.14 Joppa
11 C/OFF Colin Siow Teng Wei 2016-2017 6.09 Galilee
12 C/LTA Kevin Tan Hao En 2015-2016 6.09 Galilee
13 C/LTA Lew Sian Yeow, Benjamin 2015-2016 6.04 Cana
14 C/LTA Arvindh Chidambaram Ulagapan 2015-2016 6.04 Cana
15 C/LTA Raymond Sukanto 2014-2015
16 C/CPT Lim Xuan Nai Brandon 2013-2014
17 C/LTA Satya Prafful Tangirala 2013-2014
18 C/LTA Vishnu K. Sajeenth 2013-2014
19 C/2LT Foo Zhe Liang Joaquinn 2013-2014
20 C/2LT Kieran Ethan Tan 2013-2014
21 C/OFF Lee Hang Wee 2013-2014
22 C/LTA LUM QING WEN 2012-2013
23 C/2LT LAM JING LONG SEAN 2012-2013
24 C/2LT TAN YI CHONG REY 2012-2013
25 C/2LT KEITH CHONG WEI KIT 2012-2013
26 C/LTA ONG JUN KAI JEREMY 2011-2012
27 C/LTA Feng Qingping Joseph 2010-2011
28 C/LTA Ken Miura 2009-2010
29 C/LTA Leung Liwen 2009-2010
30 C/2LT Muhammad Zahran B Tohid 2009-2010
31 C/LTA Chen Zhan Feng 2008-2009
32 C/LTA Lee Xuan Kai 2008-2009
33 C/2LT Chan Yi Sheng 2008-2009
34 C/LTA Chua Yee Meng 2007-2008
35 C/LTA Chua Han Hong Sebastian 2007-2008
36 C/LTA Kenneth Tang Ming Kai 2007-2008

Appointment Holders (Year 4, 2020)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG Ong Chong Hean, Isaac 4.13 USM (Unit Sergeant Major)
2 MSG Koh Ren Wei Ivan 4.09 ASM (Assistant Unit Sergeant Major)
3 SSG Murugesh Parthiv 4.10 Cadet Leaders CSM
4 SSG Bryan Zhang Junxiang 4.15 Senior Cadets CSM
5 SSG Raja Sri Raam 4.15 Junior Cadets CSM
6 SSG Vijayan S Athithyaa 4.16 Junior Cadets ACSM
7 SSG Joseph Choong Yi Han 4.15 Junior Cadets ACSM
8 SSG Ethan Cheong Jiewen 4.13 Senior Cadets ACSM
9 SSG Isaac Siew Wai Hung 4.05 Senior Cadets ACSM
10 SSG Yeo Jun Zhe Ethan 4.01 Cadet Leaders ACSM
FSD team
1 SSG Murugesh Parthiv 4.10 FSD IC
2 SSG Vijayan S Athithyaa 4.16 FSD 2IC / Trainer
3 MSG Ong Chong Hean, Isaac 4.13 Trainer
4 SSG Ethan Cheong Jiewen 4.13 Trainer
PDS team
1 MSG Koh Ren Wei Ivan 4.09 PDS IC
2 SSG Raja Sri Raam 4.15 PDS 2IC

Appointment Holders (Year 4, 2019)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG Ng Kang Qi 4.13 Cornelius Unit Sergeant Major (USM)
2 MSG Lee Ze Quan Joshua 4.09 Elijah Assistant Unit Sergeant Major (ASM)
3 SSG Naresh Nehru 4.16 Enoch Cadet Leaders Company Sergeant Major
4 SSG Phua Wei Heng Herman 4.10 Samuel Senior Cadets Company Sergeant Major
5 SSG Brian Liew 4.01 Joshua Junior Cadets Company Sergeant Major
6 SSG Chong Ee Herng 4.09 Elijah Junior Cadets ACSM
7 SSG Foo Chuan Wee 4.14 Moses Junior Cadets ACSM
8 SSG Yong Yi-Tze Elliot 4.09 Elijah Senior Cadets ACSM
9 SSG Nithish s/o Singanathan 4.05 David Senior Cadets ACSM
10 SSG Liu Wenxin 4.06 Gideon Cadet Leaders ACSM

Appointment Holders (Year 4, 2018)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG River Koh Ern Xin 4.16 USM & PDS IC
2 MSG Joel Ang Wei En 4.04 ASM & PDS 2IC
3 SSG Mark Tay Wei Hern 4.14 Cadet Leaders IC
4 SSG Keefe Ong 4.07 Senior Cadets IC
5 SSG Richard Ng 4.14 Junior Cadets IC
6 SSG Troy Woo 4.04 Junior Cadets 2IC
7 2SG Dheeraj Balodi 4.04 Junior Cadets 3IC
8 2SG Zeremy Tang 4.15 Junior Cadets 4IC & Photographer
9 SSG Caleb Chew 4.14 Senior Cadets 2IC
10 2SG Rubenesh Kumar 4.14 Senior Cadets 3IC
11 2SG Eden Ow Sun Lok 4.07 Senior Cadets 4IC
12 SSG Reeve Lau 4.04 Cadet Leaders 2IC
13 SSG Eliott Tay 4.14 Cadet Leaders 3IC
14 2SG Kishore Karunakaran 4.16 PTI & Cadet Leaders 4IC
15 2SG Daniel Koh 4.09 PTI 2IC
16 2SG Kanni Kumaran Srisuraj 4.16 Logistics IC

Appointment Holders (Year 4, 2017)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG SEAN KHONG JUN CHENG 4.09 USM
2 MSG LEON TAN LI EN 4.11 ASM & FSD IC
3 SSG TAN HAO WEI 4.11 Cadet Leaders IC & PDS IC
4 SSG DYLAN MARC CHEONG 4.10 Senior Cadets IC
5 SSG FASIL MUHAMMED B NOORUL AMIN ALAWDEEN 4.08 Junior Cadets IC
6 SSG YAP SHEN, GREGORY 4.09 Junior Cadets 2IC & PDS 2IC
7 2SG YEO YI SHENG, JONATHAN 4.05 Junior Cadets 3IC
8 2SG TAN JUAY KAI, TREVOR 4.13 Junior Cadets 4IC
9 SSG JARELL WONG EE PNG 4.16 Senior Cadets 2IC & FSD 2IC
10 2SG DAVID LING DE WEI 4.13 Senior Cadets 3IC
11 2SG KOTA SUDARSHAN KARANTH 4.02 Senior Cadets 4IC
12 SSG QUEK YI XIN, SAMUEL 4.11 Cadet Leaders 2IC
13 SSG VICKRAM VIJAY ANAND 4.01 Cadet Leaders 3IC
14 SSG KEITH LEE RUI YI 4.15 PTI & Cadet Leaders 4IC
15 CPL JOSHUA TAN KAI SHENN 4.11 PTI 2IC
16 2SG TEE YANG HAN KENNETH 4.12 Administration IC
17 2SG JOSIAH FONG ZHEN WEI 4.10 Logistics IC
18 2SG NOEL LEON 4.02 Photographer

Past Appointment Holders (Year 4, 2016)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG LIM JIA SHEN, ARNEST 4.14 USM
2 MSG ONG DING CHAO BENEDICT 4.13 ASM
3 SSG GOH WEI JIA JOVIAN 4.13 Cadet Leaders IC
4 SSG CHRIS CHAN WEI ZHANG 4.13 Senior Cadets IC
5 SSG XAVIER TEO WEI SHENG 4.13 Junior Cadets IC

Past Appointment Holders (Year 4, 2015)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG Colin Siow Teng Wei 4.18 USM
2 MSG Jose Tan Sheng Jie 4.08 ASM
3 SSG Mikael Lim Zi Hao 4.18 Cadet Leaders IC
4 SSG Shaiful Aslam 4.16 Senior Cadets IC
5 SSG Jasper Ng Jie Sin 4.06 Junior Cadets IC
6 2SG Lin Zhi Wei 4.14 Administration IC
7 2SG Joshua Chia Teck Yeung 4.10 Logistics IC
8 2SG Ng Jun Wei 4.06 Junior Cadets 2IC
9 2SG Lee Jie 4.03 Junior Cadets 3IC
10 2SG Gerald George 4.11 Senior Cadets 2IC
11 2SG John Khoo Chern En 4.17 Senior Cadets 3IC
12 2SG Lutfi Randiva 4.15 Cadet Leaders 3IC
13 2SG Justin Abel Yeo Han 4.13 PTI

Past Appointment Holders (Year 4, 2014)

S/N Rank Name Class Appointment
1 MSG Kevin Tan Hao En 4.09 USM
2 MSG Lew Sian Yeow, Benjamin 4.16 ASM
3 SSG Muhammad Fatris B Kamaludin 4.09 Junior Cadets IC
4 2SG Yugesh s/o Rajalingam 4.16 Junior Cadets 2IC
5 2SG Tan Yi Jia 4.04 Junior Cadets 3IC
6 SSG Arvindh Chidambaram Ulagapan 4.08 Senior Cadets IC
7 2SG Harvinder Singh Chahal 4.14 Senior Cadets 2IC
8 1SG Aidil Syazwan B Jasman 4.05 Senior Cadets 3IC
9 SSG Muhammad Faiz B Mohd Fadil 4.03 Cadet Leaders IC
10 2SG Kannan s/o Nagaraja 4.13 Cadet Leaders 2IC
11 2SG Mohamad Danial B Mohamad F 4.16 Cadet Leaders 3IC
12 1SG David Preshant Thamboo 4.09 Administration IC
13 2SG Ko Jun Hsien Calvin 4.05 Logistics IC
14 3SG Koh Wei Lun Gareth 4.11 PTI
15 2SG Tan Choon Kai Xavier 4.01 PTI

Past Appointment Holders (Year 4, 2013)

S/N Rank Name Appointment
1 MSG MUHAMMAD   RYAN B   MUHAMMAD RAZIP USM
2 MSG CHEW   JUN-E ASM
3 SSG KOH   CHUNG ZHEN,   NICHOLAS Cadet   Leader IC
4 SSG HEONG   JING JIE, EMIL Cadet   Leader 2IC / Admin IC
5 SSG RAYMOND   SUKANTO Senior   Cadet IC
6 1SG MARCUS   WONG HUNG CHUEN Senior   Cadet 2IC
7 SSG ABDUR   RAHMAN B   MOHAMED FARID Junior   Cadet IC
8 2SG MOHAMMED   AMMAR RAFIK   MADAKIA Junior   Cadet 2IC

Past Appointment Holders (Year 4, 2012)

S/N Rank Name Appointment
1 MSG LIM   XUAN NAI BRANDON USM
2 MSG LIN   DING EN ASM
3 SSG SAQIF   B ABDUL RASHID Part   C IC
4 2SG RYAN   CHAN WEI YANG Part   C 3IC / Admin SGT
5 SSG CHAN   CHUN HOU Part   B IC
6 SSG FOO   ZHE LIANG JOAQUINN Part   B 2IC
7 SSG KIERAN   ETHAN TAN Part   A IC
8 SSG SATYA PRAFFUL TANGIRALA Part   A 2IC
9 SSG CHAM   YAO Quarter   Master / Part B 3IC
10 1SG NISHANT   VERMA PTI
11 1SG JASON   TONG WENG YEW PTI
12 SSG LIM   JUN HONG Flag   Bearer / Part C 2IC
13 1SG John Jesudasan Eapen Asst.   Flag Bearer

Past Appointment Holders (Year 4, 2011)

S/N Rank Name Appointment
1 MSG Lum   Qing Wen USM
2 MSG Lam   Jing Long Sean ASM
3 SSG Tan   Yi Chong Rey Pt   C UDI
4 SSG Ng   Kheng Yi Pt   B UDI
5 SSG Keith Chong Wei Kit Pt   A UDI
6 SSG Tan   Zhi Wei Melvin PTI

Past Appointment Holders (Year 4, 2010)

S/N Rank Name Appointment
1 MSG Ong Jun Kai Jeremy USM
2 MSG Chester Su Yong Meng ASM
3 SSG Kenneth Chee Wei Quan Pt   C UDI
4 SSG Yue Weng Tong Ryan Pt   B UDI
5 SSG Benjamin Tay Hao Bai Pt   A UDI

Past Appointment Holders (Year 4, 2009)

S/N Rank Name Appointment
1 MSG Feng Qingping Joseph USM
2 MSG Ng Chun Wee ASM
3 SSG Matthew Ch’ng Han Jin Pt   C UDI
4 SSG Ang Xuan Yin Joel Pt   B UDI
5 SSG Low Zhi Jie Jonathan Pt   A UDI