Appointment Holders

ACS Independent

NCC (Air) Appointment Holders Year 2020

National Cadet Corps (Air) Leadership Team 2021

Anglo-Chinese School (Independent)

Cadet Officers Cadet Officer OIC C/2LT Lim Yi Kai Sean
Cadet Officer 2IC C/2LT Lim Dao Cher
Student Leader Corps SLC OIC MSG Ian Goh Tze Jyn
SLC 2IC SSG Brendan Emmanuel Chong
SSG Goh Shen Ee Matthew
Leadership Departments
Training & Safety Department Head C/2LT Lim Dao Cher
Department IC C/2LT Keon Teh Zhi En
Members MSG Chiew Mun Fung Ivan
SSG Ethan Lee Yee Chien
SSG Praveen Yegappan Kasi
Leadership Development Department Head C/2LT Lim Yi Kai Sean
Department ICs C/2LT Alagappan Vishalcidambaram
MSG Ian Goh Tze Jyn
Members SSG Praveen Yegappan Kasi
SSG Anil Kumar Akshay
Competitions Department Head MSG Phua Chin Ee Ian
Department IC SSG Brendan Emmanuel Chong
Members MSG Tan Kai Jie
SSG Samiyappa Yuvarajan
Aeromodelling Department Head MSG Ian Goh Tze Jyn
Members SSG Anil Kumar Akshay
Operations Department Head C/2LT Alagappan Vishalcidambaram
Department IC SSG Goh Shen Ee Matthew
Members MSG Tan Kai Jie
SSG Samiyappa Yuvarajan
External Communications Department Head C/2LT Lim Yi Kai Sean
Members MSG Chiew Mun Fung Ivan
SSG Ethan Lee Yee Chien
Unit Sergeant Major MSG Lim Li Yang, Kaden
Assistant Sergeant Major MSG Lim Zhi Ying
Platoon Committees
Cadet Leaders Committee Platoon Sergeant SSG Ethan Chan Ee Jay
Assistant Platoon Sergeants SSG Denzel Goo Yew Kiat
3SG Zakwan Bin Rosley
3SG Abhishek Routray
Senior Cadets Committee Platoon Sergeant SSG Teoh, Michael
Assistant Platoon Sergeants SSG Caleb Ling Jia Yi
SSG Jaedon Javier Lau
3SG Joshua Chen Kay Jian
Junior Cadets Committee Platoon Sergeant SSG Sujesh Veeramani
Assistant Platoon Sergeants SSG Martin Lim Zi Sheng
3SG Shachah Chua
3SG Ragothaman Prahalad
Training and Developments Committee
T&D OIC SSG Ethan Chan Ee Jay
T&D Senior Cadets IC SSG Caleb Ling Jiayi
T&D Junior Cadets IC SSG Martin Lim Zi Sheng
Operations Committee
Operations Head SSG Marc Ang
Administration Admin OIC 3SG Isaiah Fun Wai Jun
Admin 2ICs 3SG Chung Yun Ho Edison
3SG Wong Mason
3SG Evan Lee Kuan Liang
3SG Ewan Lee En
Logistics Logistics OIC

 

3SG Yeo Wyett Wern
Logistics 2IC 3SG Lee Hua Feng Howard
3SG Palanisamy Nithin Katesh
3SG Saathvik Viju-Pany
3SG Sathiyanathan Akash
Media Head Media 3SG Tan Wei Kang
3SG Koh Gene
First Aid & Safety Head Medic 3SG Toh Xue Hong
CPL Goh Yuen En, Dalon
3SG Puneeth Choudhary Kollu
Events Committee
Events OIC 3SG Seth Ng Rui Hao
Events 2IC 3SG Matthew Ng Jun Han
Unit Flag Bearer SSG Denzel Goo Yew Kiat
Freestyle IC 3SG Abhishek Routray
Physical Training Instructors & Games Head PTI 3SG Joshua Yang Keanan
PT 2IC 3SG Kieran James Boyd
3SG Ryan Wang Khai En
3SG Murali Selva Muthukumaran
3SG Harish Karthick Rajukumar
3SG Chiang Yong Shing
3SG Tay Kai Shin
Aeromodelling Aeromod OIC 3SG Chen Zhi Hao
Aeromod 2IC 3SG Wong Mason
Balsa Wood IC 3SG Chung Yun Ho Edison
Balsa Wood 2IC LCP Muthukumar Karthikeyan
Paper Glider IC LCP Ethan Ong Yu Thung
Paper Glider 2IC LCP Lucius Lee