Achievements

Singapore Secondary Schools Debate Championship (SSDC) History

Organised by Julia Gabriel’s and the Debate Association of Singapore, the SSDC functions as the Nationals of the secondary school debating circuit. Representing our school in Division I, our debaters have consistently performed exceptionally and achieved admirable results.

Year Team Result
2020 Cancelled due to COVID-19
2019 Goh Shen Ee Matthew; Tanay Sebastian Jacob Muttath; J Harith Menon; Chin Guan Wei; Tham Di Xi Participants; J Harith Menon—Individual 4th; Chin Guan Wei—Individual 15th
2018 Vernon Goh; Jonathan Lim; Joshua Wee; Matthew Tham; Thomas Loke Participants; Jonathan Lim—Individual 13th; Joshua Wee—Individual 14th
2017 Joseph Chan, Bryan Tan; Wesley Ng; Don Teh; Thomas Loke Participants; Wesley Ng—Individual 16th
2016 Michael Lee; Pulkit Athavle; Christopher Low; Gabriel See; Jonathan Loke Division I Runners-Up; Christopher—Individual 3rd
2015 Christian Yeo; Michael Lee; Pulkit Athavale; Christopher Low; Gabriel See Division I Quarter-finalists; Christian Yeo—Individual 7th; Pulkit—Individual 9th;
2014 Timothy Chong; Axl Chua; Pulkit Athavale; Christopher Low; Michael Lee Jing Long Division I Quarter-finalists
2013 Arthur Lee; Timothy Ong; Gavin Goh; Wee Yeong Xin; Axl Chua Division I Champions; Gavin Goh—Best Speaker of Finals; Timothy Ong—Individual 5th; Arthur Lee—Individual 16th
2012 Lee Yun Ze; Arthur Lee; Timothy Ong; Gavin Goh; Timothy Chong 2nd Runners-Up; Lee Yun Ze—Individual 6th; Timothy Ong—Individual 7th
2011 Darren Lee; Chow Lee Meng; Lee Yun Ze; Ian Chew; Timothy Ong Quarter-finalists; Darren Lee–Individual 3rd; Lee Yun Ze–Individual 9th
2010 Avery Yew; Noel Cheong; Rohan Shah; Darren Lee; Ian Chew 2nd Runners-Up; Rohan Shah–Individual 2nd; Noel Cheong–Individual 6th; Avery Yew–Individual 15th
2009 Ryan Leow; Avery Yew; Noel Cheong; Rohan Shah; Darren Lee Quarter-finalists; Noel Cheong–Individual 2nd; Ryan Leow–Individual 3rd; Rohan Shah–Individual 5th
2008 Walter Yeo; Max Wong; Nishad More; Ryan Leow; Noel Cheong 9th
2007 Adwyn Chuang; David Crawshaw; Lloyd Soh; Paul Chuan; Samuel Chan Quarter-finalists; David Crawshaw–Individual 4th; Lloyd Soh–Individual 11th
2006  – 1st Runners-Up
2005  – Division I Champions
2004  – 1st Runners-Up

Other Secondary School Achievements

Date Competition Result
July 2020 National Schools Online Debating Championship 2020 Participants; John Lagman—Individual 20th
May 2020 Oldham Cup 2020–Junior Category Semi-finalists; J Harith Menon—Individual 6th; Yeoh Siang Rong Jonathan—Individual 14th
October 2019 Thoburn Cup 2019 1st Runners-Up; J Harith Menon—Individual 2nd; Jonathan Yeoh—Individual 4th; Euan Lim—Individual 8th
August 2018 HCI Debate Invitationals 2018 1st Runners-Up; Matthew Goh—Individual 1st
May 2018 Raffles Debate Academy Under-14s Debate Tournament 2018 1st Runners-Up; J Harith Menon—Individual 4th
February 2018 ACJC Orator’s Trophy J Harith Menon—1st Runner—Up
October 2017 ACJC Methodist Schools’ Debate Cup 2017 Team A—Champions; Team B— 2nd Runners-Up; Jonathan Lim—Individual 1st; Bryan Tan—Individual 3rd; Thomas Loke—Individual 5th; Matthew Tham—Individual 6th; Luke Tay—Individual 7th; Joshua Wee—Individual 10th
August 2017 River Valley High School Under—16s Novice Debate Championships 2017 1st Runners-Up
August 2017 HCI Debate Invitationals 2017 Participants; Thomas Loke—Individual 7th; Wesley Ng—Individual 10th; Bryan Tan—Individual 17th
May 2017 Raffles Debate Academy Under-14s Debate Championships 2017 Participants
October 2016 ACJC Methodist Schools’ Debate Cup 2016 Team A—Runners-Up; Jonathan Lim—Individual 3rd; Vernon Goh—Individual 4th; Joseph Chan—Individual 6th; Thomas Loke—Individual 8th; Wesley Ng—Individual 10th
July 2016 MGS Youth Under-14 Debate Challenge Shield Participants; Jonathan Lim—Individual 20th
May 2016 Raffles Debate Academy Under-14s Debate Championships 2016 Participants; Joshua Wee—Individual 9th
October 2015 ACJC Methodist Schools’ Debate Cup 2015 Team B—Champions; Team A—Runners-Up; Michael Lee—Individual 2th; Jonathan Loke—Individual 3rd; Joseph Chan—Individual 5th; Gaurav Kumar—Individual 7th
May 2015 Raffles Debate Academy Under-14s Debate Championships 2015 1st Runners-Up; Anson Teh & Don Teh—Joint Individual 1st; Joseph Chan—Individual 3rd
October 2014 ACJC Methodist Schools’ Debate Cup 2014 Team B—Champions; Team A—Runners-Up; Christian Yeo—Individual 1st; Pulkit Athavale—Individual 2nd; Christopher Low—Individual 4th; Gabriel See—Individual 5th; Michael Lee—Individual 7th; Jonathan Loke—Individual 8th
August 2014 HCI Debate Invitational 2014 Semi-finalists; Christian Yeo—Individual 3rd; Axl Chua—Individual 4th
July 2014 MGS Youth Under-14 Debate Challenge Shield Champions; Pulkit Athavale—Individual 2nd; Christopher Low—Individual 5th
May 2014 Raffles Debate Academy Under-14s Debate Championships 2014 1st Runners Up; Pulkit Athavale—Individual 1st; Christopher Low—Individual 9th
October 2013 ACJC Methodist Schools’ Debate Cup 2013 Champions; Timothy James Chong—Individual 1st
March 2013 NUS-SCWO Challenge Shield Champions; Arthur Lee—Best Speaker of Finals, Individual 5th; Timothy Ong—Individual 5th; Gavin Goh—Individual 5th
July 2012 ACJC Methodist Schools’ Debate Cup 2012 1st Runners-Up
July 2012 MGS Youth Under-14s Debate Challenge Shield 2012 Semi-finalists
December 2011 VJC Invitational Debate Tournament 2011 Lee Yun Ze–Individual 1st; Arthur Lee–Individual 2nd
October 2011 SJI U-14 Invitational Debate Championship 2011 Champions; Gavin Goh–Individual 1st; Arthur Lee–Individual 4th
October 2011 ACJC Methodist Cup 2011 Team A–Champions; Timothy Ong (Team A)–Individual 2nd; Lee Yun Ze (Team A)–Individual 3rd; Gavin Goh (Team B)–Individual 4th; Arthur Lee (Team B)–Individual 9th
July 2011 HCI Invitational Debate Championship 2011 Semi-finalists
May 2011 RI U-14 Invitational Debate Championship 2011 1st Runners Up; Timothy Ong—Individual 1st; Gavin Goh—Individual 2nd; Arthur Lee—Individual 5th
October 2010 SJI U-14 Invitational Debate Championship 2010 Champions
October 2010 ACJC Methodist Cup 2010 Champions
March 2010 MOF Budget Debate Challenge 2010 Champions

IB Achievements

Date Competition Result
May 2020 Oldham Cup 2020—Senior Division Participants; Chin Guan Wei—Individual 2nd; Gwee Yi Xin—Individual 6th; Gabrielle Lee Kurniawan—Individual 14th
August 2019 World Schools Debating Championships 2019 Gwee Yi Xin was part of the team that represented Singapore. Team Singapore made it to the quarterfinals at the tournament.
June 2019 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2019 1st Runners-Up; Renaeta Wang—Best Speaker of Finals
April 2019 Oldham Cup 2019 Octo-finalists
February 2019 NUSPA Debate Series 2019 Participants; Luke Tay—Individual 1st, Jonathan Lim—Individual 3rd; Wesley Ng—Individual 11th
August 2018 SJI Lasallian Debate League 2018 Quarter-finalists; Wesley Ng—Individual 6th
June 2018 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2018 Champions; Gabriel See—Individual 4th; Michael Lee—Individual 8th; Jonathan Loke—Individual 11th
February 2018 NUSPA Debate Series 2018 1st Runners-Up; Jonathan Loke & Pulkit Athavale—in top 20 best speakers (individual rankings not released); Luke Tay—Best Novice Speaker
June 2017 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2017 Quarter-finalists; Jonathan Loke—Individual 19th; Christian Yeo—Individual 16th; Gabriel See—Individual 11th; Pulkit Athavale—Individual 1st
June 2016 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2016 Participants; Axl Chua—Individual 11th; Natalie Yeo—Individual 17th
April 2016 Oldham Cup 2016 Participants; Axl Chua—Individual 2nd
April 2016 DA(S)—ITE Debate Championships 2016 Participants; Axl Chua—Individual 9th; Natalie Yeo—Individual 18th
March 2016 International Debate Weekend 2016 Participants
July/August 2015 World Schools Debating Championships 2015 Arthur Lee was part of the team that represented Singapore. Team Singapore emerged world champions at the tournament.
June 2015 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2015 Participants; Timothy Ong—Individual 6th; Gavin Goh—Individual 7th
March 2015 NUSPA Debate Series 2015 1st Runners-Up; Gavin Goh—Individual 10th
July 2014 Red Cross Debate Series on International Humanitarian Law Champions
June 2014 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2014 1st Runners-Up; Timothy Ong—Individual 9th; Arthur Lee—Individual 10th; Gavin Goh—Individual 17th
May 2014 NUS Policy Studies Seminar Debate Series 2014 Participants
June 2013 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2013 Quarter-finalists; Nathalie Koh—Best Speaker of Tournament
June 2013 Harry Elias Partnership LLP National Law Debates 2013 Champions; Best Semi-finalists; Anne Lim—Best Speaker of Finals
April 2013 NUS Policy Studies & Debates Series 2013 Champions
June 2012 MOE-ACJC Intercollegiate Debating Championship 2013 2nd
March 2012 Harry Elias Partnership LLP National Law Debates Semi-finalists
2011 ACJC Intercollegiates Debate Championships Semi-finalists
2011 Harry Elias Partnership LLP National Law Debates Semi-finalists
2011 Red Cross Debate Series on International Humanitarian Law Champions
2011 NUS Challenge Shield Champions
2011 International Humanitarian Laws Competition Champions
March-May   2010 MOE Invitational Debating Championships Champions; Walter Yeo—Best Speaker of Finals; Amaris—Individual 2nd; Ryan—Individual 3rd; Walter—Individual 5th (Team of Walter Yeo, Ryan Leow, Amaris Lee, Joy Priya, Carolyn Balakrishnan)
March 2010 NUS Challenge Chield Participants (Team of Walter Yeo, Ryan Leow, Amaris Lee)
February 2010 Ministry of Finance Budget Debate Challenge 2010 Runners-Up (Team of Walter Yeo, Ryan Leow, Dorothy Wong)